Om Centrumkyrkan

 

 
Församlingen – en familj på ett uppdrag.
 
Centrumkyrkan har funnits i Staffanstorp med omnejd sedan 1999. Vi har vårt centrum i Staffanstorp, bara någon mil från Malmö och Lund men även om du bor i en annan kommun är du varmt välkommen till Centrumkyrkan.
 
Församlingen planterades av Putte och Kathrin Philipson hösten 1999 utifrån Pionjärmissionens arbete. Vi har funnits på flera olika platser i Staffanstorp men träffas nu som regel på söndagarna i Medborgarhusets hörsal. 
 
Vi är en församling med många kulturer och språk. Vi vill vara en familjär gemenskap med Jesus i centrum. Niklas och Katie Lorentzon är pastorspar i församlingen. 


Om du är intresserad, får du gärna höra av dig till oss så kan vi ge dig lite mer information.

Några länkar:
För dig som vill ansöka om medlemskap i församlingen.
Samtalsunderlag vid ett medlemssamtal.
Församlingens manual (vår tro, stadgar etc)