Härlig höst med Centrumkyrkan

Nu håller vi på att ladda upp för hösten. Jag vet att det ännu är en sommarmånad kvar och vi hoppas på en skön augusti. Men vi börjar ändå blicka framåt på det vi vill göra tillsammans. Inom kort kommer du kunna läsa vårt nyhetsbrev för att få koll på vad som händer framöver. Jag vill ändå redan nu påminna om några saker som jag vill att du ska veta:

Bärarlagets arbetsmöte den 15 augusti kl 16-18.
Ser du Centrumkyrkan som din församling? Då är detta mötet för dig! Vi vill bredda ansvarsfördelningen och se vad Gud vill göra genom oss tillsammans. Vi kommer tala om församlingens vision och om praktiska saker som vi vill göra tillsammans. Så varmt välkommen till detta första möte. Planen är att vi ska ha två arbetsmöten varje termin.

Kick off i Strandkyrkan i Lomma 28 augusti kl 10-16
Vi är så glada att vi äntligen kan träffas igen. Denna dagen tar vi till gemenskap. Temat kommer att bli ”Kallad till ett högre syfte”.
Program:
kl. 10 Välkomstfika
kl. 10.30-12.30 Info, lovsång, undervisning, samtal i smågrupper.
kl. 13 Grillunch. Det kommer att finnas grillar. Du tar med dig det du vill äta.
kl. 14 Lovsång, nattvard, förbön

Välkomna!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s