Långfredags Firande Utomhus 2 Apr 2021

Kan vara en bild av text där det står ”PASKEN I CENTRUMKYRKAN Fredag kl 11. Nattvard och lovsảng Baldershage, Staffanstorp. Träffas mindre grupper utomhus. Vi gör ocksa en enkel Facebook sändning. Söndag kl 16. Uppständelsegudstjänst via Facebook-sidan. Predikan av Yodahe. www.centrumkyrkan.com www.facebook.com/centrumkyrkaninfo”

Se hur vi firade nattvarden i Baldershage på länken nedan:

Långfredagen 2 April 2021

Tack för idag församlingen! Vi var ett trettiotal som delade upp oss i mindre grupper och firade nattvard tillsammans.

Sydsvenskan berättade om det. Jag tror inte jag använde order ”urless”. Men det handlar om att inte kunna träffas och ta hand om varandra. Hur som helst. Artikeln blev bra. Den är bakom en betalvägg tyvärr.

LÄNK TILL ARTIKELN:

SYDSVENSKANS Artikel


Tidningen Dagen skrev om vårt Påskfirande också. Tyvärr även detta bakom en betalvägg. Men ändå kul!

LÄNK TILL ARTIKELN:

DAGENS Artikel


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s