Välkomstmöte! 22 Nov 2020

Det blev ett välkomstmöte, trots rådande omständigheter. Vi vill tacka för all kärlek och fina ord. Nu ser vi fram emot det som ligger framför! Vi känner oss inspirerade och tacksamma för förtroendet.
Hälsningar familjen Lorentzon

Förbön för familjen Lorentzon på välkomstmötet.


Bakgrund:
Nu har Putte och Kathrin Philipson tagit steg och lämnat över föreståndarskapet i Centrumkyrkan. Det var Putte och Kathrin som planterade församlingen 1999 och har varit församlingens pastorer ända sedan dess. Under några år har församlingen i Staffanstorp haft hjärta för Burlöv. Nu kommer Putte och Kathrin frigöras för att lägga mer av sin kraft på denna församlingsplantering. Niklas och Katie har varit en del av Centrumkyrkan i många år. De har under de senaste åtta åren arbetat i Nya Centrumkyrkan i Höör. De fortsätter ha ansvar för arbetet där men går nu alltså in och börjar sin tjänst i Staffanstorp.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s